27 Gru „Być albo nie być?” Czy Shakespeare pomoże nam w nauce?
Podstawowym czasownikiem w języku angielskim jest czasownik „być”. Warto go znać, aby móc swobodnie opisywać przeszłość, teraźniejszość i przyszłość.
Dzisiaj zaczniemy od czasu teraźniejszego. Nauczymy się określać, czym się zajmujemy lub mówić o tym, jakimi jesteśmy, na przykład:
I am a teacher. Jestem nauczycielem.
You are a student. Jesteś uczniem.
He is tall. On jest wysoki.
She is short. Ona jest niska.
It is big. To jest duże.
Nazwiemy też cechy charakteru: I’m patient. Jestem cierpliwy. lub określimy nasze miejsce: I’m at school. Jestem w szkole.
Odmiana czasownika „to be”:
Poniżej prezentujemy filmiki, które pomogą Wam w nauce odmiany czasownika „być” zarówno w zdaniach twierdzących, przeczeniach, jak i pytaniach.
Natomiast jako narzędzie do zabawy mogą posłużyć poniższe fiszki.
Zaimki proponujemy wydrukować na zielonych kartach, a odmianę czasownika „być” na niebieskich – zgodnie z naszym kodem liniowym (tutaj).
Powyższe fiszki można wielokrotnie wykorzystywać w wielu zadaniach. Oto nasze propozycje:
1) Uczeń ma za zadanie dopasować zaimki osobowe z odmianą czasownika „być”. Tak można postępować w przypadku zdań twierdzących i przeczących. W przypadku pytań mamy odmianę czasownika zapisaną dużą literą.
2) Uczniowie losują kartę i podają przeczenie znajdującego się na niej słowa:
is – isn’t
are – aren’t
3) Podopieczni losują kartę z odmianą czasownika „być” i w zeszytach zapisują wymyślone przez siebie zdanie.
4) W klasie rozkładamy karty, do których podchodzą uczniowie, wypowiadają słowo i … skaczą lub klaszczą tyle razy, ile jest liter w danym wyrazie.
5) Ponadto w celu wyćwiczenia odmiany czasownika proponujemy użyć kart Speaking Helper English Grammar part I (tutaj). Dzięki nim udoskonalimy zadawanie pytań, a także tworzenie ciekawych odpowiedzi.
6) Do nauki „to be” stosujemy także powyższe filmiki. Jednym z najprostszych zadań jest powtórzenie na głos każdego wyrażenia.
7) Filmiki można także wykorzystać do kolejnego, bardziej kreatywnego zadania, w którym uczniowie mają dokończyć zdania. Na początku warto, aby uczniowie widzieli ekran ze slajdami, jednak przy powtórkach proponujemy z tego nie korzystać, a ćwiczyć u uczniów słuch. Jednak lektor musi pamiętać o tym, aby dać czas do namysłu, dlatego też warto zatrzymać nagranie po usłyszeniu czasownika.
Odmiana czasownika „być” pojawia się w klasach I-III, natomiast już w klasie IV szkoły podstawowej wymagane jest swobodne posługiwanie się tym czasownikiem. Dlatego najmłodszym dodatkowo proponujemy poniższą piosenkę, by śpiewająco utrwalili odmianę.