Ronald i jego przyjaciele

Ronald i jego przyjaciele

Podcast:

„Tolkien” to filmowa biografia Johna Rolanda Reuela Tokiena w reżyserii Dona Karukowskiego. Film miał swoją premierę w maju 2019 roku. Główną rolę pisarza gra Nicholas Hoult, który jako dziecko pojawił się obok Hugh Granta w komedii „Był sobie chłopiec”.  Z kolei  Lilly Collis wciela się w rolę Edith Bratt. Młodzież pewnie zna tę aktorkę z filmu „Serce nie sługa” (2014).

Akcja „Tolkiena” toczy się w Wielkiej Brytanii i ukazuje młode lata Rolanda jako sieroty, a także studenta, który rozwijał w sobie ogromną pasję do języków i literatury. Tolkien zaprzyjaźnia się z rówieśnikami, których łączy koleżeństwo (fellowship) i pasja. Młodzi ludzie inspirują się nawzajem do tworzenia poprzez muzykę, poezję czy też literaturę.  Roland wkrótce spotyka młodą pianistkę, Edith, w której zakochuje się niemal od razu.

Film pokazuje realia dwudziestowiecznej Anglii, ale też, za sprawą licznych retrospekcji, pozwala poznać życie żołnierza I wojny światowej.

Element, który zasługuje na szczególną uwagę, to muzyka . Jest ona naprawdę imponująca. Thomas Newsman dzięki dźwiękom instrumentów stworzył wspaniałą melancholijną atmosferę, skłaniającą do zadumy. Aktorzy także nie zawiedli widzów. Dzięki nim poznajemy standardy życia w tamtej epoce, np.  skrywane  emocje w miejscach publicznych i pełne entuzjazmu prywatne pogawędki. Do tego odpowiednie stroje i  dodatki  odtwarzają klimat tamtych lat i informują  o statusie społecznym bohaterów.  Warto także wspomnieć, że oboje aktorzy są Anglikami, dlatego film ten umożliwia osłuchanie się z brytyjską  wymową. Oczywiście są także efekty specjalne oraz fantastyczne stwory i choć czasem zakłócają faktyczny obraz rzeczywistości,  jednak umiejętnie wplecione w fabułę, nie przysłaniają najważniejszego przekazu filmu.

Gorąco polecam tę realizację, ponieważ porusza kilka ważnych aspektów godnych omówienia w trakcie  pracy z młodzieżą, a mianowicie: przyjaźń, miłość, pasję. Ponadto  warto pamiętać o tym, że za każdym dziełem twórcy znajdują się również intrygujące doświadczenia i postawy, z których wiele można się nauczyć.

Abstrahując od tego, że pewnie można by skrupulatniej przedstawić najważniejsze fakty biograficzne, a także zakwestionować wpływ wojennych doświadczeń na twórczość pisarza , film ten jest naprawdę godny polecenia.  Porusza wiele kwestii  wartych omówienia, które i my chcielibyśmy poruszyć w pracy z młodzieżą. Z tego powodu przygotowaliśmy poniższą kartę pracy:

Tolkien – oglądaj i dyskutuj.