07 Maj Znajdź swoją pasję
Zaczynamy żyć w nowej rzeczywistości. Strach przed wirusem paraliżuje nasze działania, wręcz można by powiedzieć, że ogranicza nas i nasze możliwości. To już nie jest taka sama praca, to nie jest taka sama forma nauki.
Jak warto spędzić ten nietypowy czas? Jak go przeżyć?
Zadbaj o siebie, rozwijając swoje hobby.
Szycie – moje hobby i jego historia
1. Babcia
Jako dziecko towarzyszyłam babci w jej pracy – w szyciu ubrań dla mnie i niemal całej mojej rodziny. Wnikliwa obserwacja, dostępność czasopism modowych typu „Burda” oraz chęć posiadania strojów dla lalek spowodowały, że i ja zaczęłam swoją przygodę z szyciem. Nauczona przez babcię odrysowywałam wykroje z gazety, zaznaczałam linię bioder i pasa i „brałam miarę” jak prawdziwa krawcowa. Moja lalka otrzymała więc piękną wieczorową suknię, która powstała przez naszycie czarnej rajstopy na białą bawełnę 🙂
2. Ideał
2. Ideał Jako nastolatka poznałam tekst, który bardzo zapadł mi w pamięć: „Dzielna kobieta, trudno o taką (…). Wszyscy jej domownicy mają po dwa ubrania. Sama sobie sporządza okrycia, jej szata jest z purpury i bisioru.” Przyp. Sal. 31:10, 21,22 Postanowiłam zastosować te słowa we własnym życiu, bo przecież, jak pewnie każda nastolatka, chciałam być „dzielną kobietą”.
2. Irena
Przeprowadzka do innego miasta miała wiele plusów, ale jedną z jej ogromnych zalet było to, że mogłam poznać Irenę. Ta niesamowita kobieta – mimo tego, że jest starsza ode mnie o osiemnaście lat – stała się moją inspiracją i bezpośrednim bodźcem do działania.
To ona nauczyła mnie, jak można tworzyć bez szablonu, jak korzystać z własnej wyobraźni i obudzić w sobie kreatywność. Wspólne popołudnia spędzone przy projektowaniu i krojeniu pokazały, że szycie dla siebie ubrań z dzianiny jest łatwiejsze, niż się wydaje.
3. Kursy i szkolenia
Na pewnym etapie rozwijania umiejętności, aby zrobić kolejny postęp, należy poszukać profesjonalnych nauczycieli. Takich właśnie znalazłam na kursie krawieckim II stopnia, w czasie którego nauczyłam się szycia męskich koszul, wszywania krytego zamka, stębnowania i… precyzji. Kolejne bardzo wartościowe szkolenie to kurs konstrukcji odzieży, na którym można się dowiedzieć, jak samemu tworzy się szablony .
Maszyna jednoigłowa przestała mi już więc wystarczać – nadszedł czas na overlocka.
4. Pasja w dorosłym życiu
Czasem ciężko pogodzić hobby z pracą, ale dobrze jest mieć na to przynajmniej jedno popołudnie i pozwolić sobie na chwilę bez problemów i dylematów. Szyję dla przyjemności, a nie dlatego, że muszę. Przy szyciu się nie myśli, to zadanie do wykonania, które jednocześnie odpręża. Poza tym efekt widoczny jest dosyć szybko – a to tym bardziej cieszy.
Czy to łatwe? Nie zawsze. Trzeba znaleźć odpowiedni wykrój albo samemu go zrobić. Poza tym nie każdy materiał pasuje do wszystkich części garderoby, więc należy najpierw zdecydować, co ma powstać z danej tkaniny. Czasami maszyna „pętelkuje”, złamie się igła lub w overlocku pojawi się problem z naprężeniem nici. Ale szycie uczy cierpliwości, spokoju i dobrego planowania. Jest odskocznią od pracy zawodowej i pasją, która pozwala zachować równowagę.
Nie można przecież żyć tylko obowiązkami. Trzeba mieć swoje hobby. W życiu musi być balans, by się nie pogubić i zachować własny świat wartości. Poza tym nasza pasja to coś, co nas wyróżnia, co sprawia, że jesteśmy wyjątkowi.
Hobby jest lekarstwem na szerzący się teraz pracoholizm. Tego nikt nie może nam zabrać. Tu liczą się umiejętności i to one (a nie rzeczy materiale) są naszym największym bogactwem.
5. Czas dla Ciebie.
Znajdź swoją pasję
Zastanów się i odpowiedz sobie na poniższe pytania.
- Co chciałeś kiedyś robić, a zawsze odkładałeś to w czasie?
- Jakie czynności sprawiają Ci przyjemność, a nie są przymusem?
- Czego nauczyli Cię Twoi dziadkowie? A może czego jeszcze mogą nauczyć Cię Twoi dziadkowie?
- Jakie umiejętności podziwiasz u innych ludzi? Co Ci imponuje?
A czy myślałeś/myślałaś kiedyś o…
- nauce gry na instrumencie,
- polowaniu,
- gotowaniu,
- pieczeniu,
- tańcu,
- fotografii,
- tworzeniu biżuterii,
- florystyce,
- decoupage’u
- upcycling’u (tworzeniu rzeczy z odpadów)[1]
- … … .… ?
6. Projekt dla uczniów
Drogi Uczniu,
kwarantanna to czas wyjątkowy z wielu względów. Z pewnością też z wielu względów daje Ci się już we znaki. Warto więc zastanowić się nie nad tym, co straciliśmy, ale nad tym, co możemy zyskać.
Nie chcemy, abyś w tym czasie znowu rozwiązywał zadania jednokrotnego wyboru, by zdobyć ocenę. Zrób coś kreatywnego, znajdź swoje hobby, swoją pasję i … „be creative”.
1. Zastanów się, co jest Twoją pasją i w jaki sposób mógłbyś ją przedstawić całej klasie.
2. Spróbuj opisać swoje hobby w języku obcym, którego się uczysz.
3. Jeśli chcesz się podzielić z innymi swoją pasją, napisz do nas: contact@langero.com Twoja wypowiedź zostanie opublikowana na naszym blogu w dwóch językach. Nie wstydź się – możesz stać się dla innych inspiracją i bodźcem do postawienia pierwszego kroku na drodze własnego rozwoju.
Powodzenia!