Dzień Życzliwości i Pozdrowień – garść pomysłów

Dzień Życzliwości i Pozdrowień – garść pomysłów

21 listopada przypada Międzynarodowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień –  niezwykle wartościowe i piękne święto. Piękne, bo zachęca nas do bycia miłym i otwartym na drugiego człowieka, wartościowe, bo jest okazją do poruszenia w czasie lekcji tematu szacunku i życzliwości w stosunku do innych.

Oto kilka propozycji działań:

  1. Organizujemy na przykład zabawę w cichego życzliwego przyjaciela, która polega na tym, że każdy uczeń losuje imię i nazwisko kolegi z klasy, któremu w określonym przez nauczyciela czasie (np. przez tydzień) stara się dyskretnie umilać dni. Można przygotowywać drobne podarunki, smakołyki lub po prostu być bardziej życzliwym w stosunku do tej osoby. Po upływie określonego terminu uczniowie przedstawiają swoje domysły odnośnie do tego, kto był ich cichym przyjacielem, a następnie wszyscy przyjaciele się ujawniają.
  2. Ciekawym pomysłem może być także zorganizowanie klasowego głosowania na np. najżyczliwszego kolegę/ najżyczliwszą koleżankę. Warto pokusić się o szerszą skalę i zagłosować na forum szkoły na np. miss czy mistera życzliwości. Głosowanie można też oczywiście wzbogacić o dodatkową kategorię i wyłonić najżyczliwszego nauczyciela.
  3. Warto też podzielić się uśmiechem i życzliwym gestem ze społecznością lokalną – np. poprzez obdarowanie wybranych osób własnoręcznie przygotowanymi kartkami.
  4. Dodatkowym pomysłem pobudzającym kreatywność może być też konkurs na najlepsze zdjęcie/ najlepszy film pt. „Życzliwość w kadrze”. Niech regulamin takiego konkursu nie będzie zbyt restrykcyjny, by uczniowie rzeczywiście mogli dać upust swojej wyobraźni.
  5. Działaniem integrującym tak klasę, jak całą społeczność szkolną, może być przygotowanie papierowego łańcucha życzliwości, na którego ogniwach uczniowie zapiszą np. odpowiedzi na pytania: co to znaczy być życzliwym?, jakie zachowanie określa się mianem życzliwego?, jak można okazać innym życzliwość? i tym podobne.

Łańcuch ten przyda się także za miesiąc, gdy przyozdabiane będą szkolne drzewka świąteczne, wówczas może stać się jednym z elementów dekorujących klasowe choinki.

6. Kolejnym pomysłem, który z pewnością przypadnie do gustu uczniom lubiącym zabawę w wyzwania, jest przygotowanie ogłoszenia z tak zwanymi „zrywkami”. Na szkolnym korytarzu wieszamy kartkę z napisem: „Zerwij, wykonaj, podaj dalej”, na której umieszczamy gotowe do zerwania hasła, np.

          Spraw dziś swemu rodzicowi jakąś przyjemność.                 Pomóż osobie starszej. Uśmiechnij się szeroko do trzech spotkanych dzisiaj osób. Powiedz „dzień dobry” komuś,                  z kim będziesz się dziś mijał na ulicy. Dotrzymaj towarzystwa komuś, kto jest samotny.
        Powiedz                         komplement wybranej osobie spotkanej na korytarzu.             Wyręcz rodzica w jakimś obowiązku.   Podaruj wybranej osobie coś słodkiego.   Porozmawiaj                     z kimś, kto tego potrzebuje.   Pomóż koledze lub koleżance.  

Każdy, kto zerwie karteczkę, wykonuje zadanie i podaje wyzwanie wybranej przez siebie osobie. W ten sposób akcja nabiera szerszego zasięgu, a życzliwe gesty integrują całą społeczność – a przecież o to właśnie chodzi. 

7. Warto także np. w czasie godziny wychowawczej porozmawiać z uczniami na temat życzliwości, konieczności okazywania innym szacunku i korzyści, jakie wypływają z otwartej i miłej postawy wobec innych ludzi. Jako dodatkowy materiał dydaktyczny świetnie sprawdzą się tu np. te filmiki:

8. Podsumowaniem akcji może być wspólne stworzenie plakatu, na którym umieszczone zostaną złote myśli propagujące życzliwe zachowanie. Można też pokusić się o nakręcenie klasowego/szkolnego filmu związanego z życzliwą postawą wobec innych.

Pomysłów jest naprawdę wiele, okazji do ich wykorzystania także, więc nie pozostaje nic innego, jak tylko działać.

Miłej (i pełnej życzliwości) zabawy!