18 Sty Lekcja empatii w łunie znad Australii
Według wielu ludzi jedną z wad współczesnego systemu edukacji jest to, że podstawy programowe niektórych przedmiotów skupione są wokół zagadnień bliższych przeszłości niż teraźniejszości czy przyszłości, dlatego też współczesna szkoła musi wyrastać ze współczesności i w niej się rozwijać.
Często zdarza się tak, że to właśnie aktualne wydarzenia stają się nośnikami bardzo ważnych treści. Tak dzieje się i teraz. Choć poruszany temat będzie smutny, jest na tyle istotny, że nie powinno się go pomijać, ale właśnie spróbować uzmysłowić młodym ludziom wagę problemu. Ponadto powinniśmy uwrażliwić ich na los innych, aby kształtować w nich najlepsze postawy, o których pisaliśmy tutaj.
Szkoła musi przecież przyczynić się do wychowania świadomych i wrażliwych na krzywdę obywateli, dlatego też skierujmy dzisiaj oczy młodych ludzi w stronę Australii i pomóżmy im odnaleźć się w obecnej sytuacji.
Warto uświadomić sobie istotę zagadnienia, czytając poniższą bardzo dobitną wypowiedź Ryszarda Fajera:
„Australia jest daleko, Ameryka Południowa jest daleko, Afryka jest daleko… Dopóki nie poczujemy swądu palonych żywcem zwierząt i ludzi, dopóki dym nie zasłoni i nam słońca, nie będziemy sobie zdawać sprawy, że to nie płonie Australia, Ameryka czy Afryka, ale NASZ DOM?!”.
Oto nasza propozycja lekcji języka angielskiego związanej z powyższym tematem.
Jej celem będzie zaznajomienie uczniów z problemem, pomoc w zrozumieniu jego skali, uwrażliwienie na krzywdę innych oraz niejako „przy okazji” rozszerzanie zasobu słownictwa.
Zadanie 1
Na początek zapoznajemy uczniów z listą słówek, która ułatwi im zrozumienie pierwszego filmiku:
- bushfire – pożar buszu
- wildfire – niekontrolowany ogień
- thick smoke – gęsty dym
- on fire – palący się
- to relocate – przemieszczać się, przenosić
- to rage – szaleć
- to ignite – zapalać, powodować zapłon
- deadly – śmiertelny
- drought – susza, posucha
- heat wave – fala upałów
- unprecedented – niespotykany
- gusty – gwałtowny, porywisty
- to generate – wytworzyć, tworzyć
- to predict – przewidywać
- to worsen – pogarszać się
- to cool – schłodzić, ochładzać się
Zadanie 2
Następnie odtwarzamy film:
Zadanie 3
Po emisji filmu o pożarze w Australii możemy lekcję zorganizować na kilka sposobów. W zależności od wieku uczniów i ich poziomu znajomości języka wymagamy:
- odpowiedzi na podane wcześniej pytania* (nasza propozycja znajduje się poniżej),
- zanotowania najważniejszych, zdaniem podopiecznych, wiadomości,
- przedstawienia istoty problemu w postaci krótkiej notatki,
- zapisania wszystkiego, co uczniowie byli w stanie z filmiku wychwycić .
Zad. 1*
Zadanie 4
Jeżeli nasza klasa/grupa poradziła sobie z powyższymi zadaniami bez większego problemu, możemy zaproponować jej kolejne ćwiczenia, tym razem dotyczące wybranych fragmentów filmu. Warto je po obejrzeniu szczegółowo omówić. Można włączyć urywek kilkakrotnie, aby uczniowie osłuchali się z australijskim akcentem i mogli zrobić notatki.
- Pierwszy fragment: czas 5’24” – 9’00”
Trzeba podkreślić ostatnie słowa z tego wywiadu, które pokazują to, jak sobie radzić w trudnych sytuacjach i co tak naprawdę liczy się w życiu.
I will build again. I will live again. I’ve got great kids and family.
- Drugi fragment: czas 9’00” – 11’07
Zadanie 5
Na zakończenie tematy dotyczącego Australii warto porozmawiać z uczniami o tym, czego stali się świadkami. Można zastosować pytania pomocnicze, by ułatwić podopiecznym podsumowanie treści lekcji.
Co ludzie w takich chwilach mogą czuć?
Czego doświadczają?
Jakie reakcje są wskazane w takich chwilach?
Jaki zawód jest wtedy najbardziej potrzebny?
Jakie są minusy wykonywania takiego zawodu?
6. Warto także zwrócić uwagę uczniów na kolejny problem. Oprócz widocznych od razu skutków klęski, pojawiają się też te, które będą odczuwalne z czasem, np. smog. Można więc wyemitować kolejny filmik, w którym poruszone jest także to zagadnienie.
Dzięki takim lekcjom my, nauczyciele możemy uwrażliwić młodzież na problemy współczesnego świata. Świata, w którym wzrastają i będą musieli nauczyć się funkcjonować.