W podróży z Marią Montessori, czyli niezwykła lekcja geografii i angielskiego w jednym

W podróży z Marią Montessori, czyli niezwykła lekcja geografii i angielskiego w jednym

Celem naszych wszystkich działań jest udoskonalanie metod nauczania tak, by jeszcze bardziej służyły one uczniom i zachęcały ich do zdobywania wiedzy. Uciekając się do rad wielkich pedagogów i  filozofów działamy wg dwóch haseł:

Pomóż mi zrobić to samemu.

Maria Montessori

Powiedz mi, a zapomnę. Pokaż mi,  a zapamiętam. Pozwól mi zrobić, a zrozumiem.

     Konfucjusz

Najważniejszym dla sensu obu tych myśli jest idea działania. Pomóżmy więc i pozwólmy działać naszym podopiecznym, bo dzięki temu nauczą się najwięcej.

Nasz pomysł na lekcję zaangażuje każdego ucznia – i słuchowca, i kinestetyka, i wzrokowca, bo każdy poprzez wykonywanie czynności uczy się najlepiej. Dziś propozycja dotycząca zagadnień z  dziedziny geografii – kilka pomysłów na naukę nazw kontynentów oraz oceanów po angielsku.  Zapraszamy! 

Naszym zdaniem najlepiej zacząć od piosenki „7 Continents”.  Jej zwrotki mogą dla niektórych okazać się trudne, ale nie powinno to stanowić problemu, bo najistotniejszy jest  tutaj refren.

Podobnie  w przypadku oceanów – najlepiej zachęcić klasę do śpiewania refrenu w piosence  „5 oceans”:

Do tekstów powyższych  piosenek należałoby dodać jeszcze kilka pojęć:

the Northern Hemisphere, the Southern Hemisphere

the Western Hemisphere, the Eastern Hemisphere.

Można przypuszczać, że najtrudniejszym słowem okaże się  „hemisphere”. Rysujemy więc koło, by naprowadzić uczniów na odpowiednie znaczenie. Jako ciekawostkę można dodać, że  przedrostek „hemi” pochodzi z greckiego słowa oznaczającego „pół”.  Jednakże wpływ łaciny był silniejszy, stąd upowszechniony  został przedrostek „semi”, obecny zresztą w wielu innych słowach  np.

w rzeczowniku:   semifinal – półfinał

czy w przymiotnikach: semisweet – półsłodki  lub semiautomatic – półautomatyczny.

Po powyższym wprowadzeniu przechodzimy do właściwej części lekcji, w której wykorzystamy  maty Montessori:

– na początek filcowe kontynenty, które uczniowie układają w odpowiednich miejscach na kuli ziemskiej,

– następnie fioletowe fiszki z nazwami kontynentów oraz oceanów do położenia w odpowiednim miejscu. 

Dobra zabawa i efektywna nauka w jednym – gwarantowane.

Filcowe kontynenty to także fantastyczna pomoc w nauce stopniowania przymiotników. Poniżej zamieszczamy gotowe fiszki, które uczniowie powinni umieścić w odpowiednich miejscach.

Możliwości mamy naprawdę wiele. Uczniowie mogą układać kontynenty  od najmniejszego do największego, od najcieplejszego do najzimniejszego, od najmniej do najbardziej zaludnionego itp. Mogą je między sobą porównywać, a jednocześnie uczyć się i geografii, i struktur gramatycznych.

Lekcje z mapą konturową wzbudzają ogromne zainteresowanie. Uczniowie zdecydowanie szybciej przyswajają sobie materiał i to z różnych dziedzin równocześnie.

Jeśli  zamówicie owe pomoce na stronie tutaj z hasłem „creativeMat” możecie uzyskać 10% zniżki.

I oczywiście stay tuned/zostańcie z nami, bo wkrótce na naszym blogu nowe pomysły na zastosowanie tych i innych niezwykłych pomocy dydaktycznych.